Rowerowa galeria sztuki, czyli od galerii do galerii

Zacznę od wizyty na plenerze rzeźbiarskim. Rzeźby powstały w latach 2016 - 2017, ale nie wiem, może niektóre rzeźby powstały później.


Rzeźba kobiety "Dom słodki dom" Katarzyny Grządzieli ostatnio zaistniała w mediach dzięki czerwonej farbie. Wielu się podoba. Ciekawe czy tak było w oryginale?

Gdańsk-Zaspa. Lokalizacja: https://osm.org/go/0PMb08wmF--?m=

Poza tym mamy następujące rzeźby:


Przez oczy do wyobraźni Mariusza Otty


Początek Arunasa Vaitkusa


Brama radości Darii Alyoshkiny


Czytający koń Bente Klugego

oraz kilka innych, których nie mogę teraz zidentyfikować.

Wśród autorów mamy m.in. Adrianę Sitkiewicz, Bangutisa Prapuolenisa. Polecam również na strony artustów: https://glazadesign.pl/pl/c/Bente-Kluge/133, https://www.facebook.com/arunas.vaitkus.14 https://kasiagrzadziela.carbonmade.com oraz na https://rozdrozawolnosci.pl gdzie pod 2016 i 2017 rokiem widać Panie arystki z piłami, które rzeźbią w drewnie.

Wszystkie te rzeźby znajdziemy w parku Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie. Sam park to dawna łąka na którą wdarło się miasto. Początkowo przez budowę tutaj lotniska a od lat 70. dużego osiedla mieszkaniowego. Patron parku jest nieprzypadkowy - gdyż w tym miejscu Jan Paweł II odprawiał mszę świętą wygłaszając kazanie z bardzo sugestywnego ołtarza przedstawiającego statek na morzu. Polecam zerknąć na filmik: link.

Rzeźby zobaczyłem i sfotografowałem nie zsiadając nawet z roweru. Dodatkowo byłem w pracy i teraz ku zaskoczeniu rzesz czytelników zacznę o tej pracy pisać.

Dzisiaj jeździłem na grafiku. Widząc co się dzieje w naszej firmie, a może i branży przygotowałem się do małego ruchu. Mały termos w torbę, ciastka, ciasto, książka i w drogę. Do tego bawiłem się w nasz gdański konkurs o bluzę, czyli Kręć Kilometry dla Gdańska.


Domy między ul. Grunwaldzką a Moniuszki w Gdańsku.


Ten widoczny budynek jest najwyższym w okolicy. Z daleka się wyróżnia. Z bliska już niekoniecznie.

Dojechałem do pierwszej ławeczki, otworzyłem książkę, przeczytałem zdanie i... od razu dostałem pierwsze zlecenie. Z pierogami miałem jechać na Strzyżę. Nowy klient i nowe miejsce. Ciekawe bo było widać budynek IPN od tyłu. Zobaczyłem też od tyłu budynek do którego nieraz mam dostawy.

Drugie zlecenie przyszło od razu. Grunwaldzka na północ, a potem trochę na południe, czyli jadę "tam a potem wracam". Wracając do strefy spotkałem 2 naszych kurierów a to zapowiadało dugie czekanie. Pogadaliśmy z pół godziny. Zamówienie dostałem jako drugi.


Ulica Kmieca w Gdańsku w dzielnicy Strzyża. Dokładna lokalizacja: https://osm.org/go/0PMbPX5d0--?m=

Kurs miałem na Garnizon i potem na Strzyżę w ładne miejsce. Przed wojną była to dzielnica Hochstriess, czyli Wysoka/Górna Strzyża. Nazwa dobra bo ta dzielnica domków jednorodzinnych jest położona nieco na górce. Na Strzyżę (ostatni w miarę duży, lewy dopływ Wisły) mieszkańcy patrzyli z góry.

Następnie przyszedł czas na herbatę i książkę. Zlecenie przyszło po 10 minutach. Kurs "galeriowy": Galeria Bałtycka - Galeria Mebli. Takie czasy. Stąd od razu zawołało mnie na Zaspę. Po tym zleceniu zajechałem na galerię rzeźb o której wspominałem w pierwszych zdaniach.

Opera Zrzut ekranu_20200921_173121_www.jonathanokeeffe.com.png
Na końcu byłem na Przymorzu

Kolejne dwa zlecenia przyszły przy czytaniu książki "Jak rowery mogą uratować świat". Tym razem przeczytałem, że rowery mogą pomóc niepełnosprawnym w pełni korzystać z mobilności. Wystarczy np. do wózka przyczepić mechanizm, dzięki któremu pedałować możemy rękoma - i to może się okazać tańsze i lepsze od specjalnego samochodu. Autor też pisze, że rowery wyrównują nierówności społeczne. Jak powstanie dobra sieć dróg rowerowych to na bicykle wsiadają wszyscy a nie tylko biali-mocni i bogaci.

Opera Zrzut ekranu_20200921_213201_docs.google.com.png
Jak widać dzisiejszy wyniki uratował napiwek od klienta. O dzięki Ci!

Ostatnie dwa zlecenia to kursy po Przymorzu. Pizza - Szczecińska/Arkońska, pizza - Szczecińska Arkońska. W sumie wyszło nieźle bo 92 złote, czyli 22 zł/h. Do tego dzisiejsza praca była na prawdę lekka i przyjemna.


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


9613
Cycling