Próbuję zrozumieć steemit "po ludzku"

Od tygodnia aktywnie się przyglądam tej platformie. Jest ciekawie bo lubię liczby. Zrozumieć to wszystko jest jednak dość trudno. Steemit ratuje to, że na szczęście nie trzeba tu rozumieć wszystkiego.

Osobiście pooglądałem różne poradniki, część z nich formie wideo. Do tego ciekawe wystąpienia tuzów steemita na konferencjach. Do tego wchodzi tematyka bitcoinów. Do tego możliwe zarobki. Ała. Może się zakręcić w głowie.

Zobaczcie ile jest pojęć zupełnie podstawowych:
steem, steemit, steem power, steem power w nawiasie, steem dolar, token, siła głosu. A teraz pomnóżcie to przez wzajemne zależności tych pojęć. Na wszelki wypadek, jakby tu ktoś zawitał zupełnie zielony to link: https://steemit.com/faq.html

Wiecie co? Jednej rzeczy mi brakuje lub tego jeszcze nie znalazłem.
Ludzkiego, humanistycznego porównania steemita z jego wszystkimi liczbami do jakiegoś zjawiska, rzeczy lub osoby. Jest to trudne bo w życiu nie wszędzie mamy liczby, no ale może dało by się coś takiego stworzyć? Chętnie bym usłyszał kompletne porównanie bo moje są jak przeczytacie poniżej, dość amatorskie.

Przykłady? Proszę bardzo:
Załóżmy, że steemit jest samochodem.
steemauto.jpg
Konie mechaniczne to steemy, pojemność silnika steem power? Reputacja to alu-felgi? Steem power w nawiasie to leasing albo kredyt na auto. Steem dolary do cena możliwej sprzedaży auta? Token to co? Hmmm. Macie jakiś pomysł?

Załóżmy że steemit to dom:
steemdom.jpg

Co jest lokalizacją, metrażem, stanem technicznym, ceną za metr, piwnicą, liczbą pokoi? Reputacja metrażem, steem ceną?

Załóżmy że steemit to człowiek:
Co jest jego wiekiem, doświadczeniem, życiem rodzinnym, poczuciem humoru, liczbą znajomych?

Możemy też założyć, że steemit to praca.
Wtedy mamy czynniki takie jak zarobki, dojazd, nerwy, atmosfera, czas pracy.

Na pewno macie jakieś lepsze porównania!