Warto się wdrapać

Chciałem przybliżyć bliskie mi miejsce, o którym turyści odwiedzający Gdańsk i Oliwę zapominają.

Przyjeżdżając do Gdańska mamy tu pewien taki kanon miejsc, które trzeba zobaczyć. Są to tzw. starówka (choć nie mamy starówki...), Westerplatte i Oliwa. Do tego dochodzi oczywiście plaża oraz jakieś muzeum lub placówka kulturalna. Dzisiaj chciałem przybliżyć Wam co nieco o Oliwie.

To co typowy turysta zobaczy w Oliwie to: 1) katedra, 2) park Oliwski, 3) ZOO.

Katedra wygląda tak:

To najdłuższy zabytkowy kościół w Polsce. Ciekawe jest to, że zawsze był katolicki - w Gdańsku to rzadkość bo przed wojną dominowali tu jednak protestanci. No i kolejna sprawa to to, że jest to rzadki u Nas przykład barokowego wnętrza.

Typowym punktem wycieczki i zwiedzania katedry jest słuchanie prezentacji organowej:

Drugą atrakcją Oliwy jest zabytkowy park Oliwski. Wrażenie robią zwłaszcza szpalery lipowe, które kiedyś otwierały widok na morze. Klimatyczne są również bindaże, czyli takie grabowe tunele wśród drzew.

Trzecia atrakcja z której słynie Oliwa to ZOO. Rzeczywiście jest ono wyjątkowe. Mi najbardziej imponuje położenie tego ogrodu zoologicznego. Przed wojną było to sanatorium - teraz miejsce emerytów zajęły zwierzęta. Wrażenie robią duże wybiegi i śródleśny charakter ZOO.

No i przechodzę do clou tego wpisu. Wieża widokowa na Pachołku to miejsce, w które zawsze zaprowadzamy gości. Turystów ciężko tu zaciągnąć bo mają najczęściej bardzo napięty program zwiedzania. Z gośćmi zawsze można iść na spacer. Pachołek to wzniesienie o wysokości 100 metrów na której wybudowano w latach 70. wieżę widokową. Od kliku lat prowadzą tu wygodne schody, przycięto także drzewa, które jeszcze 15 lat temu zasłaniały prawie wszystko.

Widok z góry jest warty spaceru te 70 metrów w górę. Jak na dłoni widzimy położenie Gdańska, widzimy różny typ zabudowy w mieście, lasy i morze - które każdego dnia ma inny odcień niebieskiego.

Z góry widać czerwone dachy starej części Oliwy:

Widać bloki osiedli mieszkaniowych oraz morze z Mierzeją Helską

Od dwóch lat widok nam się nieco zmienić przez wybudowanie najwyższego budynku w północnej Polsce - Olivia Star:

Ten kolos przewyższa Pachołka wraz wieżą o jakieś 50 metrów.

Wprawne oko dojrzy za lasem dachy Bazyliki Mariackiej i Ratusz Głównego Miasta. Zobaczy także wiatraki na Żuławach Wiślanych. Polecam także wycieczkę nocą w to miejsce (jest otwarte, nie ma żadnych biletów).

Podsumowując - chcesz zobaczyć Gdańsk - zobacz go z góry. Tam jak na dłoni widać z jak różnych części się składa.