Wyniki wyborów w Gdańsku a wcześniejsze sondaże - ranking sondażów oraz sond internetowych

Obserwuję trójmiejskie media. Przez kilka miesięcy obserwowałem trójmiejską scenę polityczną oraz jej obraz w mediach. Dzięki temu można było sobie wyrobić zdanie, które z nich sprzyjają danej stronie sporu politycznego. Dobrą okazją były przede wszystkim różnego rodzaju ankiety i sondy internetowe. Dlaczego? Bo skłaniały swoich użytkowników do pokazywania swoich preferencji politycznych. Skrzętnie to notowałem i teraz mogę przedstawić liczby.
Oto wykres przedstawiający błędy ośrodków badania opinii publicznych oraz sond na stronach internetowych w porównaniu do wyników exitpolls z wyborów w dniu 21 października:

Zrzut ekranu-1.jpg

Opis i opinia:
Najlepiej przewidziała wynik "sondażownia" IPSOS pytając wyborców o to na kogo zagłosowali (metoda exitpolls). Głosy są nadal zliczane - będę tu co pewien czas aktualizował tabelkę. Suma błędów u 3 kandydatów wyniosła tu 5,6%. Na drugim miejscu w przewidywaniu wyniku wyborów uplasowała się CBM Inicator dla TVP - był to sondaż ogłoszony tuż przed ogłoszeniem ciszy wyborczej. Pomylili się o prawie 12 %. Niedoszacowali przede wszystkim głosy na Adamowicza.

IBS dla radiozet.pl i lokalnapolityka.pl niedoszacował natomiast głosów na Płażyńskiego.
Dla mnie zaskoczeniem jest, że na kolejnym miejscu mamy nie profesjonalny sondaż, ale zwykłą sondę na popularnym portalu internetowym. Czerwcowa sonda na trojmiasto.pl pomyliła się o 13%. Niedoszacowano wynik Adamowicza - warto jednak zaznaczyć, że był to dopiero początek kampanii wyborczej.
Pracownia Kantar Millward Brown w sondażu (12 X 2018) pomyliła się o 15%. Kantar niedoszacował wyników Adamowicza i Płażyńskiego.

Wśród wykresu widać również inne sondy, które nie miały profesjonalnego charakteru. Zwłaszcza pozwoliłem sobie tu na ankietę z Twittera trójmiejskiego dziennikarza Macieja Naskręta.

Może kilka słów, które z trójmiejskich mediów/"sondażowni" można ocenić za takie które sprzyjało np. Adamowiczowi. Zdaję sobie sprawę z nadużycia słowa "sprzyjało" jednak wyniki w ciekawy sposób pokazują jacy ludzie gromadzą się wokół niektórych mediów lub stron.

Prezydent Adamowicz najlepsze wyniki osiągał:

 • w sondach na wyborczej, (+13%)
 • w sondach na portalu Gdańska Strefa Prestiżu (+6%-lekki szok, zadziałała mobilizacja wyborcza!).
  Najbardziej niechętni Adamowiczowi okazali się:
 • użytkownicy forum SkyScrapersCity.com (-22%),
 • głosujący użytkownicy sondy trójmiejskiego dziennikarza (-19%)

Kacper Płażyński najlepsze wyniki osiągał:

 • wśród głosujących użytkowników ankiety trójmiejskiego dziennikarza (+14%),
 • w sondzie na portalu Gdańskiej Strony Prestiżu (+8%),
  Niekorzystne wyniki osiągał:
 • w sondzie na wyborcza.pl (-24%),
 • na forum SkyScrapersCity.com (-19%),

Jarosław Wałęsa najwięcej zwolenników miał w sondach:

 • na forum SkyScrapersCity.com (+39%),
 • wśród głosujących użytkowników Twittera trójmiejskiego dziennikarza (-16%)

Niekorzystnie wypadł w sondach:

 • na wyborczej.pl (-22%),
 • na portalu Gdańskiej Strefy Prestiżu (-16%).