Z cyklu opisuję losowe zdjęcie

(Chodzi oczywiście o zrobione własnoręcznie zdjęcie)

Na zdjęciu leśna droga na wyspie Uznam. Droga z Sellin nad morze. Jedziemy sobie na rowerze. Przede mną żona i zaraz będzie pod wiaduktem. Dlatego zrobiłem to zdjęcie. Ten wiadukt i ta linia kolejowa.

Ta linia kolejowa ma ciekawą historię. Zwłaszcza współczesną bo Uznam jest przedziwnie podzielone granicą.
Linia kolejowa powstała w drugiej połowie XIX oraz na początku XX wieku. Oczywista sprawa - wtedy mieliśmy do czynienia z rozwojem sieci linii kolejowych. Linia najpierw połączyła Berlin ze Świnoujściem (wówczas Swinemünde), a później zbudowano kolej nadmorską aż do Heringsdorfu.

Chichot historii sprawił, że dla Niemców niespodziewanie w miejscu linii kolejowej pojawiła się granica państwowa. Po II wojnie światowej odcinek graniczny torów rozebrano. Kolej kursowała tylko po stronie niemieckiej.
Przyszły też czasy rozwoju motoryzacji i ogólnego odwrotu od wspierania komunikacji zbiorowej. Linii po stronie niemieckiej także groziło zamknięcie.

I tu znowu wchodzi polityka, która przemieniła Niemiecką Republikę Demokratyczną w większe i dostatniejsze państwo jakim jest Republika Federalna Niemiec. Także dzięki temu linię kolejową uratowano. Pojawiły się także plany przedłużenia jej do polskiego Świnoujścia. W latach 90. XX wieku przedłużono linię do granicy.
Kiedy w 2004 Polska weszła do Unii Europejskiej tempa nabrały prace, które przywracały dawny bieg nadmorskiej kolejki. W 2008 roku w końcu to się udało.

Nie obyło się bez kontrowersji. Inicjatorem budowy tej linii była strona niemiecka. Uznamska Kolej Nadmorska (UBB) chciała po prostu przedłużenia swojej linii do Polski. Ta linia powstała, ale po polskiej stronie nie była w żaden sposób połączona z polską siecią kolejową. W końcu Uznam to wyspa, która nie ma nawet drogowego połączenia z polskim 'interiorem'.

Kiedy kolej zbudowano, długo trwały procedury urzędnicze. No bo w Polsce powstała niezależna od PKP linia kolejowa. Nie ma tu polskich semaforów, polskich oznaczeń. Dla urzędników był jest twardy orzech do zgryzienia. Przede wszystkim przez przestarzałe przepisy z czasów przedunijnych.

Bardzo długo to trwało. W 2008 roku linia była gotowa. Odbyło się uroczyste przejechanie granicy. Przybyli goście VIP, przemówienia, zdjęcia. Niestety według urzędników wybudowana nowoczesna kolej nie spełniała polskich norm. Patowa sytuacja trwała kilka miesięcy. Odsyłam tu do podlinkowanych artykułów. Ostatecznie we wrześniu 2008 roku miało miejsce kolejne uroczyste otwarcie Uznamskiej Linii Kolejowej, która łączy nadmorskie kurorty Polski i Niemiec.

Z naszego kempingu widzieliśmy tę linię. Co godzinę widzieliśmy pociągi, które sunęły za jeziorem w równym takcie.
Dobrze, że udało się połączyć nadmorskie miejscowości chociażby w ten sposób.

Linki do poczytania:
http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/pz-swinoujscie-c.php
https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=525030