Przeczytane: Jarosław Tuliszka, Westerplatte 1926-1939, Toruń 2002

W ramach "pogłębiarki" wiedzy, którą dzielę się z turystami z bibliotecznej półki wziąłem do przeczytania wspomnianą w tytule książkę.

Notatki robiłem w postaci fiszek. Przed wycieczką właśnie z nich się uczę.

http://www.cram.com/flashcards/westerplatte-do-opro-11628200
Notatki z tej książki na końcu zestawu

Książka powstała w 2002 roku i to jednak dość dawno. Mamy klika ustaleń od tego czasu. Zidentyfikowano zwłoki przy Wartowni nr 5.

Reszta jednak jest tu opisana bardzo ciekawie. Ciekawie to może złe słowo. Autor po prostu chciał podać aktualny wówczas wiedzy bez budowania teorii spiskowych. Podoba mi się tabelaryczne ujęcie tematu, wręcz dążenie do tego by ustalić ile osób walczyło, ile zginęło i moc to umieścić w tabeli. Szanuję.

Ostatnia część książki to spostrzeżenie autora, które są jego zdaniem w spornych zagadnieniach. Autor broni majora Sucharskiego i w jego ocenie nie można mu w zasadzie nic zarzucić. Major Henryk Sucharski miał po prostu wiedzę, że obrońcy pozostawieni są sami sobie i nie mogą liczyć na pomoc.
O tym nie wiedział zastępca (kapitan Dąbrowski), który miał po wojnie o to pretensje do nieżyjącego już wtedy majora.

Jeśli chodzi o warsztat przewodnicki było to ciekawe usystematyzowanie wiedzy. W narracji raczej nie planuję wielkich zmian bo opowiadanie o wszystkich szczegółach trwać by musiało kilka godzin a nie standardowe 1,5-2 godziny. Doszły jednak ciekawostki o piekarni polowej, psie Sucharskiego, jabłkach przy kanale, kajakach będących w dyspozycji załogi.

Z osobistego odbioru książki mogę napisać tyle, że wojna to bezwzględne zło. Obrońcy Westerplatte walczyli za ojczyznę, wypełniali plany jakie im powierzono. 1 września czuli się wręcz zwycięzcami bo wszystko szło zgodnie z planem. Czekali na planową pomoc. Ta nie przyszła... I tu wchodzi polityka i przedmiotowe postrzeganie życia ludzkiego.

Z dzisiaj ma jeszcze zdjęcie falafela z warzywami, ale nie bardzo pasuje do treści. Będzie w komentarzu.
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


28/12/2021
5051
Daily Activity
..