Dwie wycieczki po Gdańsku z tymi samymi ludźmi

Pierwszego dnia miałem z nimi spacer wieczorny na molo w Brzeźnie. Szliśmy przez powyginany od wiatru las z pozostałościami punktu kierowania ogniem.

Widoki były tam takie:

Lubię informacje, których mogę się dowiedzieć od turystów. Nie jestem wszak alfą i omegą. Przy okazji rozmowy o gdańskich falowcach dowiedziałem się o istnieniu "jamnikowca" w Warszawie, który też ma imponującą długość.

Warszawski "jamnik" to blok mieszkalny o długości ponad 500 metrów. To najdłuższy prosty budynek w Warszawie.

Drugiego dnia mieliśmy razem okazję autokarowo zwiedzać Gdańsk (8h). Trasa wycieczki biegła przez Oliwę, tereny stoczniowe i śródmieście Gdańska.

344244722_2295718853968194_1000706735078667011_n.jpg

Oprowadzanie kosztowało mnie sporo energii, ale czego się nie robi dla zadowolenia turystów. Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy, a podczas przerwy kawowej pospacerowałem po Długim Targu i Wyspie Spichrzów.

Zainteresował mnie kuty żelazny pręt z Nowego Domu Ławy. Okazało się, że jest to przedwojenna wersja dzwonku do drzwi, ale takiego bardziej mechanicznego bo prętem wprawiano w ruch dzwonek wewnątrz budynku. Dzwonek wrócił w to miejsce w 2021 roku.


Było zimno, a ja spacerowałem po Wyspie Spichrzów

Nowy most zwodzony jak na razie nie straszy i daje spokojnie przejść

Cieszy mnie brak barierkozy w tym miejscu

Klasyczne ujęcie (proszę Państwa turystów) na wieżę Bazyliki z ulicy Lektykarskiej

Wielość dat na tym zdjęciu może przytłoczyć. Ta biała kamienica to Dom Steffensów znany pod turystyczną nazwą Złota Kamienica


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


06/05/2023
18268
Cycling, Daily Activity, Walking
.