Wycieczka z turguidami

Ten dzień zapamiętam jako oprowadzanie z turguidami. To takie walkmany, w których turyści słyszą to co im opowiadam. Oprowadzałem z ich pomocą wiele razy, ale dzisiaj miałem je bardziej na wyłączność i trochę się o nie podpytałem. Tak wyglądał mój nadajnik:

Oprowadzałem młodzież z miasta nad Notecią a nie wiedziałem, że przez to miasto płynie Noteć. Może @jozef230 wie. Młodzież za to wiedziała, że Gdańsk jest nad Motławą.

Mówiłem na prawdę dużo. Czułem przez to, że mam gardło. Robiłem to przez cztery godziny. W zasadzie bez przerwy.

Zalety tourguidów:

  • można mówić cicho

Nie do końca to jeszcze potrafię bo nie chcę być dukającym coś pod nosem przewodnikiem.

  • można mówić idąc

To sprawia, że cały czas się poruszamy i nie ma tylu przestojów na moje opowieści. Zauważyłem, że kwadrans na tym zyskuję a to dużo. Trochę czułem się jak radiowiec.

Wady tourguidów:

  • mniejsza interakcja z turystami

Do turystów więcej czasu byłem obrócony tyłem. To utrudnia kontakt. Brakowało mi tego. Mniej jest gestykulacji więcej "radia". Zadając pytania też czułem pośrednictwo tych urządzeń. Dziwnie tak.

  • ryzyko odłączenia się od grupy

Tu na szczęście tego nie było bo młodzież była łebska i na poziomie. Miałem jednak przypadki podczas grup rozrywkowo-integracyjnych, że turyści z tourguidami słysząc w słuchawkach przewodnika odłączali się by wstąpić np. do sklepu lub na lody. Potem tracili zasięg i mieliśmy zguby.

Takie urządzenia dużo kosztują (około 10 tysięcy za 50 sztuk no i trzeba do nich dokupywać słuchawki, które turyści dostają jakby w prezencie). Ryzyko i wada to konieczność rozdawania i zbierania urządzeń.

Pewnie to będzie przyszłość przewodnictwa i trochę się na takie coś trzeba przestawiać. Także takie mam wrażenia z wycieczki bo prócz najważniejszego czyli Człowieka pracujemy też na urządzeniach.

Pozwiedzajmy razem:


Ratusz Głównego Miasta


Ulica Długa


Molo Południowe w Gdyni


Gdynia Redłowo


Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni Redłowie


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


20/09/2023
20744
Cycling, Daily Activity, Walking