Słoneczny objazd miasta

To co? Może zdjęcia słonecznego rewiru kuriera rowerowego?


Grottgera - Oliwa
Grottgera to chyba najładniejsza uliczka Oliwy. Na zdjęciu jej nie widać, ale blok z którego robiłem fotkę ma taki adres. Kilkadziesiąt lat temu dzielnicę historycznych willi i domów ubogacono czteropiętrowymi blokami.Karwieńska - Oliwa

To był dla mnie nowy dostawczy adres. Nowe osiedle przy wjeździe do Oliwy od strony lasu. Pamiętam jak słuchałem konsultacji nad planem zagospodarowania - także to osiedle mnie nie zaskoczyło. Ogrodzone ekranem przeciwdźwiękowym przy ruchliwej Spacerowej. Osiedle ładne, bliskość lasu, dużo schodów. Szukałem na starcie wjazdu, bramy, ale okazało się, ze wjazd jest od strony Karwieńskiej. Są tam też drzwi przez ten plastikowy mur.Stary Rynek Oliwski - Oliwa

Drugie zdjęcie to dawna brama wjazdowa do klasztoru cysterskiego. Jej nazwa to Dom Zarazy od epidemii dżumy z 1709 roku (zmarła wówczas połowa mieszkańców miasta!).Ceynowy i Hołdu Pruskiego

Lokalne uliczki Oliwy między tranzytową Grunwaldzką a torami kolejowymi. Dla mnie wygodny łącznik rowerowy.
Mieszka I i Tysiąclecia

Tu już czuć sąsiedztwo morza. Wille i domy powojenne są zaskakująco duże i nieraz jakby stworzone na prywatny ośrodek wypoczynkowy. Ulica Tysiąclecia z blokami to wyjątkowa ulica bo dała nazwę całej dzielnicy (Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia).


Kołobrzeska - Przymorze

Tę ulicę widać dopiero na horyzoncie przy falowcu, ale adresowo sięga kilkaset metrów na lewo.


Pucka - Przymorze Małe

W zasadzie jest to Oliwa, można też znaleźć nazwę Mała Warszawa od polskich przedwojennych mieszkańców, którzy mieszkali w domkach. Teraz widać wyraźne trzy światy: biurowce, domki i bloki.


Śląska - Przymorze Małe

Zachwyca mnie zieleń przy tych blokach. Po prostu jest i to nie w ilości symbolicznej jak to się robi obecnie. Dopiero jeżdżąc między tymi adresami, czuję jak przydają się te wszystkie ławeczki, trawniki, skwerki.


Pilotów - Zaspa

W końcu wiem co to było i przede wszystkim co się tu buduje. Oczywiście będzie to blok mieszkaniowy, a była tu przychodnia zdrowa oraz wcześniej (pamiętam) przedszkole.
Paneckiego i okolice

Dziwny rewir akademików w Oliwie. Formalnie jest to dzielnica VII Dwór, ale od dawnego dworu z tym numerkiem jest tu kawałek. Sąsiedztwo akademików, domków jednorodzinnych i działek - przez to mnóstwo tu zieleni, ale jednak niedostępnej. Do tego marny dojazd bo po płytach yomb.

scrnli_25-03-2022_08-36-35.png

scrnli_24-03-2022_19-07-14.png


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


24/03/2022
20658
Cycling, Daily Activity