Ankieta budżetowa Rady Dzielnicy Oliwa - styczeń 2023

Tak jak i w zeszłym roku tak i teraz pytamy mieszkańców o ocenę wydatków budżetowych. To główna prerogatywa Rady Dzielnicy. Nie możemy decydować o przyszłości, o zabudowie, o komunikacji (tu możemy tylko dawać rady i opinie), ale możemy zlecić Urzędowi Miejskiemu wykonanie naszego budżetu. W tym roku jest to 255 tysięcy złotych.

Fotoram.io (1).jpg

Mieszkańców Oliwy proszę o wypełnienie ankiety do 31 stycznia. UWAGA MAŁO CZASU. LINK DO ANKIETY.

Kilka słów komentarza ode mnie. Ankieta ma dać odpowiedź i pomóc skierować środki w dobrą stronę. Obawiam się frekwencji - robimy to oddolnie i nie mamy możliwości zrobienia tego w sposób profesjonalny. W pierwszej ankiecie było 272 opinii, w drugiej 204. Teraz czasu jest mniej. Zachęcam do wypełniania i wołania nas - możemy przyjść z ankietą papierową. Możecie też odpytać np. seniorów i pomóc im wypełniać ankietę online. Dzieci też można pytać. Podkreślam te grupy wiekowe bo one zawsze są najbardziej poszkodowane w takich ankietach.

Pytamy czy nadal wydawać tak duże środków na zieleń (jestem za). Od pierwszej ankiety wzrasta liczba osób, która wskazuje, że to powinien być nasz priorytet (ponad 50%, wcześniej około 30%). Gdy pierwszy raz uchwaliliśmy 150 tys. z budżetu na nasadzenia to aż nas wezwali w Urzędzie do siebie...

Dzięki tym pieniądzom przybyło w dzielnicy drzew - a w zasadzie zostały one odtworzone. Miasto (mój domysł) takie drzewa posadziło by być może przy okazji jakiś dużych inwestycji jako dodatek do remontu drogi, czy chodnika. Małe szanse, że bez nas byłoby to robione w takiej skali.

W skali 5-punktowej oceniali Państwo poprzednio ankietę na "czwórkę" (przydatne). Ciekawe czy nadal będzie rosło poparcie dla nowych ławek, no i czy Bieg Oliwski uzyska więcej opinii pozytywnych od negatywnych (w zeszłym roku był to jedyny nasz wydatek oceniony w sumie negatywnie).

Są też inwestycje kontrowersyjne na pierwszy rzut oka. Na przykład słupki parkingowe, wydatki na szkoły i biblioteki.

W zeszłym roku jednak owe słupki zostały uznane za bardzo potrzebne przez większość ankietowanych (26%). Inna sprawa, że zebrały skrajne opinie (19% uznało je za nieprzydatne). Opinie pozytywne przeważały jednak nad negatywnymi. Całe wyniki z zeszłego roku tu.

Jestem za stawianiem słupków bo porządkują one przestrzeń zawłaszczoną przez parkujących. Co do szkół i bibliotek to byłem przeciw, ale rozumiem potrzeby tych placówek. Myślę, że niewielkie wsparcie na nagrody w konkursach itp. może być jednak pomocne.

Jeśli ktoś powie, że takie środki powinno dawać miasto - OK, zgadzam się. Tylko tak na prawdę miasto powinno dawać środki na wszystko - na nowe drzewa, na nowe skwery, na remonty chodników, na zapraszanie znanych gości do biblioteki.

Osobiście nie będę za stawianiem koszty na śmieci bo nas na nie nie stać. Nowy kosz na śmieci oznacza usługę jego oczyszczania - także takie sprawy lepiej załatwiać centralnie a nie z naszego skromnego budżetu.

Zeszły budżet był bardzo integracyjny. Po raz pierwszy współfinansowaliśmy biegi i marsze na orientację. To niewielki koszt a dzięki nam oliwianie mieli darmowy start w fajnych, rekreacyjnych imprezach. Były także wycieczki i spotkania architektoniczne z tłumami uczestników (Uwaga, detal!). Ciekawy jestem Waszej opinii na ten temat.