Po spotkaniu z ZDIZ

20220706_093312.jpg
Tu odbyło się spotkanie

Gdańskiem rządzą gabinety. Z jednym z nich (Zarząd Dróg i Zieleni) spotkaliśmy się ostatnio. Z naszej strony było nas trzech (dzielnicowi radni TS, MS i ja JR). Takie spotkania są na prawdę ważne. Dwa lata temu ZDiZ zaprosił nas z racji na niespotykane środki jakie przeznaczyliśmy na zieleń, rok temu podsumowywaliśmy nasadzenia oraz planowaliśmy rozbetonowywanie dzielnicy i nasadzenia na samej Grunwaldzkiej. Efekty już widać.

Spotkania z ZDiZ są chyba najważniejszymi z racji na wysokość środków jakie im "przekazujemy" w ramach corocznego budżetu. W tym roku jest to 100 tysięcy PLN (38% oliwskiego budżetu!) na zazielenienie Oliwy.

Co do zieleni to w tym roku prócz środków rady dzielnicy do dyspozycji ZDiZ są jeszcze środki dzielnicowe z budżetu obywatelskiego - co daje kwotę ponad 600 tysięcy (!). Będą kontynuowane nasadzenia przy Grunwaldzkiej od granic z Sopotem aż do wiaduktu przy PKM. Do tego dochodzą punktowe (około 60 drzew) nasadzenia drzew przy oliwskich uliczkach. Listę sporządza ZDiZ, my możemy słać propozycję, także jeśli macie jakieś pomysły to prosimy o pomoc. Te lokalizacje będą sprawdzane pod kątem możliwości terenowych, przepisów, własności terenów i oczywiście instalacji podziemnych.

Pytałem o "wtopę" z dziurami w chodniku przy ulicy Wąsowicza, które czekają na nasadzenia ponad pół roku. Te dziury poczekają jeszcze do jesieni (czyli pewnie do grudnia...). Wszystko przez to, że sprowadzone drzewka były tak słabej jakości, że nastąpiła reklamacja. Dlatego czekamy i czekamy.

Uzgadnialiśmy gdzie stanąć mają totemy informujące o punktach widokowych (ul. Polanki i okolice Dworu Oliwskiego). Na barierki i schody poniżej wieży nie starczy pieniędzy. Prosiliśmy o umieszczenie na totemach kodu QR np. z mapą. Prosiliśmy też o alpinistyczną przycinkę drzew przy wieży na Pachołku. Może jesienią się uda.

Rozmawialiśmy o nowych ławkach. Mamy kilka dni na przesłanie propozycji nowych lokalizacji ławek w Oliwie. Kolejny raz naciskaliśmy na postawienie ławki przy przychodni na ul. Polanki. Po remoncie chodnika ławka znikła a teraz postawienie tam ławki wymagało by małej przebudowy. Tę blokuje 5-letnia gwarancja.

image.png
Jak widać ławek już trochę w Oliwie mamy. Przez to środki w tym roku są trochę mniejsze niż rok temu. Naciskamy na remont starszych egzemplarzy. Raczej niestety bezskutecznie.

Tu link do mapy z lokalizacją ławek. Jeśli macie jakieś propozycje nowych lokalizacji ławek to proszę pisać.

Była też mowa o pracach przy odtworzeniu Alpinarium w Parku Oliwskim. ZDiZ dołoży środków własnych i prace będą kontynuowane.


Jeśli masz jakieś uwagi lub chcesz skomentować ten wpis to zapraszam to kontaktu bezpośredniego lub zalogowania się. Najprościej to zrobić przez ecency.com. Spokojnie - to bezpieczne, nic nie trzeba wpłacać. Każde konto ma tam swoją wartość, którą docelowo można przekuć na różne profity. To działa, bo dzięki temu więcej tam rozwagi i rzeczowych uwag.