Letnica i deszcz

[English summary: Photos from a bicycle ride around the city of Gdansk. I went as a courier and arrived to the district with the stadium]

Kolejny udany dzień. Jedyne co wyszło na minus to deszcz, a w zasadzie ulewa, która mnie zaskoczyła. Nie byłem na to przygotowany. Na szczęście w domu ogrzewanie rozwiązało problem i po południu także wyjechałem by zarobić te ok 150 zł brutto za dzień (w ok. 5 godzin).

Fotorelacja od końca:

Oliwa, ul. Grunwaldzka. Biurowce Alchemii


Letnica - tak teraz wygląda


Letnica - wysoka zabudowa pośród przemysłu


Letnica - wysoka zabudowa pośród przemysłu. W tle stadion


Widok z letnickich okien. To już zupełnie inna dzielnica


Kolonia Uroda, czyli okolice między ulicami Kochanowskiego, Baczyńskiego a Hallera


*Inny świat a niby miasto


Inna część Wrzeszcza - taka najbardziej niewrzeszczańska. Wrzeszcz to głównie kamienice a tu mamy bloki


Żołnierzy Wyklętych - Partyzantów - widok z okien blokuGarnizon - wnętrza
Kapitalizm całą gębą mamy. Jak jest dobrze to jest dobrze - właśnie korzystamy z dużej liczby zleceń. Problemy za to mają żółci - polecam ten artykuł.

Myślałem, że z dzisiejszej jazdy będzie jakiś tekst quazi-podróżniczy, ale jednak nie. Byłem w końcu w jakiejś nowej dzielnicy, na dodatek w dzielnicy, która diametralnie się zmieniła. To Letnica. Dzielnica znana ze stadionu. Zobaczyłem jednak jedynie jej wycinek, na więcej nie było czasu, na dodatek zaczynał padać deszcz także trzeba było uciekać w stronę domu a nie zwiedzać.

Dzisiaj w ogóle było dość nietypowo. Zacząłem od kursu do Wrzeszcza i wybierałem kursy po tej dzielnicy. Były one średniej długości, ale jeden za drugim. Na koniec przesunęło mnie na Zaspę a stamtąd postanowiłem zrobić w końcu coś nietypowego. Przyjąłem zlecenie na Letnicę. Niezbyt korzystne - to widać na mapie. W ogóle wszystko widać na mapie.

Droga przez Kolonie to było zwiedzanie trzeciego świata w Gdańsku. Na prawdę to jest zadziwiające miejsce. Działki, które są jednak domkami, dużo biedy a jednak to miasto. W tle nowoczesny stadion. Po drugiej stronie torów dzielnica Letnica.

Letnica to malutka dzielnica przemysłowa w Gdańsku, dawniej o wiejskim charakterze. Przełomem było Euro 2012 - wtedy odnowiono główną ulicę Starowiejską. Zaczęło to wyglądać. Ostatni rok-dwa to jednak jest już szaleństwo. Obok starych piętrowych kamienic z ogródkami wybudowano 6-7 bloków 17-piętrowych. Wygląda to jak patodeweloperka, dzikie korzystanie z tego na co pozwala plan zagospodarowania. Mieszkania na tle Gdańska są tu w miarę "tanie" - duży cudzysłów. Jest to dobra alternatywa i przyszłościowa lokalizacja bo dzielnica jest w centrum miasta. Nad morze stąd też niedaleko. Tylko jezioro Zaspa obok nie jest już jeziorem. Nie dajcie się zwieść reklamom deweloperów. Jezioro przez lata zasypywano popiołami z pobliskiej elektrociepłowni...


This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io


20446
Cycling

1621279298471.png

1621279493258.png