Jaskinia koło Bydgoszczy !?

Mapy niosą w sobie tyle treści, że można by nimi zapełnić tomy grubych encyklopedii. Planując rodzinny wyjazd zawsze kombinuję gdzie by się można zatrzymać po drodze. I tak wiem, że jadąc z Trójmiasta do Poznania warto zatrzymać się np. w Lubostroniu, Łabiszynie, Żninie, Wągrowcu, Toruniu czy Bydgoszczy. Znalazłbym jeszcze kilka miejsc - wszystko zależy gdzie chcemy zrobić ten postój.

Tym razem na mapie znalazłem jaskinię położoną 10 km od Bydgoszczy. Dzięki Ci Open Street Maps! Jaskinia jest położona na skarpie w Dolinie Fordońskiej. Najbliższe wsie to Gądecz i Strzelce Dolne.

Zrzut ekranu-1.jpg
http://www.racibo.pl/2014/07/regionalizacja-kondrackiego-na.html

Tu kolejna mapka, dzięki której może ktoś z czytelników tu trafi.

Da się tam nawet podjechać samochodem, ale jest to droga leśna. Przed jaskinią jest tablica. Dowiemy się z niej, że takich jaskiń jest tylko kilkanaście i mamy tu do czynienia z piaskowcami i czwartorzędowymi zlepieńcami. W rzeczywistości dotarliśmy do trzech małych jaskiń. Pierwsza ma 19 metrów długości i można się do niej wczołgać. Druga ma 10 metrów a trzecia ma jedynie 1,5 metrów długości.
Jaskinia przez lata znajdowała się na terenie dworu we wsi Gądecz w którym po II wojnie światowej urządzono dom dziecka a później dom pomocy społecznej.

Poniżej przedstawiam własne amatorskie zdjęcia z tej "karkołomnej speleologicznej" wyprawy.


http://racibo.stronazen.pl/index.php?/category/jaskinia-bajka

Jaskinię polecam zwłaszcza najmłodszym. Jaskinia ta należy do bezpiecznych jaskini poziomych, tzn. takich bez niebezpiecznych studni. Wystarczy się roboczo ubrać i być gotowym na ubrudzenie ciuchów. To co w Bajce jest wyjątkowe to naturalność, brak zagospodarowania turystycznego, biletów wstępu. To taka dzika wersja Grot Mechowskich z okolic Pucka. A jak czołganie Wam się spodoba to wówczas czas jechać na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Tam czekają m.in. jaskinia Berkowa, Sucha i Kroczycka.