Na koniec roku. Co w dzielnicy?

28 grudnia odbyła się ostatnia w 2022 roku sesja Rady Dzielnicy Oliwa. Termin wymuszony zmianami w budżecie - na szczęście udało się bez problemów zebrać kworum. Było 9 osób i nikogo więcej. Zachęcam do odsłuchania nagrań bo to się da zrobić. Była to najkrótsza sesja dzielnicy z tych które pamiętam. Niecałe 1,5h. Dzięki paru głosowaniom dzielnica zyska ponad 60 tysięcy środków (w zasadzie te środki nie przepadną).

Z zeszłorocznych wydatków wypadły z przyczyn różnych, najczęściej związanych z biurokracją w ZDiZ:

  • montaż słupków 10 tys. (zostały zrobione, ale z kasy miasta),
  • oznakowanie punktów widokowych 19 tys.,
  • ogród alpejski w Parku Oliwskim 23 tys.

Powstała w ten sposób rezerwa budżetowa, która do nas wróci za kilka miesięcy, ale będziemy ją mogli wykorzystać tylko na "twarde" inwestycje.

Trochę dyskutowaliśmy nad uchwałą o połączeniu dzielnic Oliwa i VII Dwór tak by brzmiała ona odpowiednio i nie było tam żadnych wzajemnych pretensji. Miasto zapewne nic z tym nie zrobi bo łatwiej działać zgodnie z zasadą dziel i rządź. Osobiście zgadzam się uchwałą (na stronie oliwianie.pl), z uzasadnieniem już nie do końca. Uchwała przeszła przy 2 głosach wstrzymujących (moim i J.U-Sz.).

Według mnie małe dzielnice mają rację bytu, ale musiałby się zmienić budżet i sposób zarządzania nimi. Teraz możemy sobie tylko pusto dyskutować nad tym czego nie da się i tak zrobić. Absurdów jest mnóstwo - choćby chory podział na okręgi wyborcze a komisja do spraw reformy miasta działająca od 3 lat zrobiła tyle, że pozwoliła nam zmieniać granice między sobą. Miało być zejście władzy o stopień w dół, większa decyzyjność dzielnic a mamy jedno wielkie nic. Gratulacje. Załączam obrazujące to zdjęcie z Przymorza:

PXL_20230102_143504838.MP.jpg

W "wolnych wnioskach" mówiliśmy o paczkach, które trafiły do potrzebujących, zamrożonej Nowej Sudeckiej, oświetleniu szkoły, która dalej ostro i niepotrzebnie świeci mimo próśb o nocne wyłączanie, stanie budynków i bałaganie na Cystersów 2-6 i o czynszach na świecącej pustkami Opata Rybińskiego.

PXL_20230105_054551982.jpg
Zeszłoroczny budżet. Najwięcej poszło na drzewa, które wracają na miejsca gdzie kiedyś były

Pytałem radnych czy chcemy robić ankietę budżetową na temat tego jak wydaliśmy zeszłoroczne środki. Chcemy. Teraz muszę się za to wziąć co wymaga współpracy w zakresie odpowiedzi na temat tego co z finansowanych przez nas pozycji zrobiono, co się odbyło a co nie. Będziemy też zbierać (także w ramach ankiety) propozycje wydatków na 2023 rok. Przypominam, że to w zasadzie jedyna realna rzecz jaką możemy.

PXL_20221228_181754782.NIGHT.jpg