Muzeum za muzeum po muzeum
Zdjęcia krematorium
Dzień jak dzień. Jak zły to go zmień. Mało spaceru a trasa taka sama jak 3 dni temu. Tylko kwadrans wokół gdańskich szpitali. Także wykorzystujemy to co było mi dane sfotografować i opisujemy gdańskie "przedziwności".
Tytułowe krematorium to gdańska inwestycja z 1914 roku. Wybudowano je dlatego, że od 3 lat można już było kremować zwłoki. Dzisiaj krematorium nie jest.
Niemcy lubowali się w neogotyku, także wybudowali je na kształt średniowiecznego zamku. W środku dziedziniec, na około kaplica i skrzydła "zamku". Mieściły się tam biura, krematorium oraz pomieszczenia poczekalni. Na górce za krematorium wybudowano cmentarz krematoryjny - dziś Cmentarz Nostalgiczny oraz w pobliżu punkt widokowy przy imponującym ujęciu wody. Te miejsca też warto odwiedzić.
Powojenne losy budynku to zupełnie inna rzeczywistość państwowa. Kremacje nie były u nas popularne także budynek przechodził z rąk do rąk (ewangelicy, prawosławni, firma informatyczna). W 1995 ostatecznie budynek stał się cerkwią prawosławną. Obecnie po przebudowie "zamku" i dodaniu pozłacanych kopuł, przedsionka a wewnątrz fresków i ikonostasu - obiekt przypomina już cerkiew. Historię ma jednak typową dla Gdańska - dość skrajną.
Widok z Szubienicznej Górki. Na pierwszym planie budynki Politechniki Gdańskiej
Widok z Szubienicznej Górki. Na pierwszym planie trawiasta kopuła ogromnego zbiornika wodnego ujęcia wody 'Sobieski'. Podświetlony krzyż to nie kościół, ale biurowiec na którym nazwy firm z daleka tworzą właśnie takie krzyż
Szpital nam się rozbudował. To z ulicy Smoluchowskiego. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Za tym budynkiem SOR
Zdjęcia zrobione Pixelem 2 - genialny jest ten tryb nocnych zdjęć. Nie trzeba nawet lampy.
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io