Sopockie zakamarki
Zupełnie nowa trasa starej wycieczki. Sopot na piechotę z Jelitkowa
Nie ma co się przyzwyczajać do starych tras. W miejsce autokarowej wycieczki Gdynia-Sopot przyszło mi oprowadzać spacer na trasie Jelitkowo-Sopot.
Ciekawe w tej trasie było to, że ledwie tydzień temu podobną trasą spacerowałem z rodziną. Na ten spacer dojeżdżałem z psem w koszyku (tu opis). Rodzinne spacery prowadziły podobną trasą i zazwyczaj tak samo wracamy komunikacją miejską.
Plac Rybaków - przedwojenny Sopot z czasów kurortu, kiedy rybaków usuwano z dala od łazienek i kąpielisk
Tym razem do oprowadzenia miałem grupę seniorów i trochę tego się obawiałem. Program był dość ambitny bo oznaczał około 7 (!) kilometrów chodzenia.
Druga sprawa to jak w praktyce minie czas na takiej wycieczce. Z ostatnich rozmów z przewodnikami wynikła taka sprawa, że podobno jest grupa, która Sopot robi bardzo szybko i nie jest w stanie oprowadzać po tym miasteczku więcej niż 2 godziny.
Dzisiaj po 5 godzinach czuję, że sporo pominąłem :) Musiałem wskazywać turystom co jeszcze mogą zobaczyć na prywatnych spacerach.
Widzieliśmy obiekty hotelowe i pensjonaty z różnych epok i czasów. Jedne powstały jeszcze za czasów niemieckich, inne w czasach Wolnego Miasta Gdańska a jeszcze inne w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Do tego morskie krajobrazy, wyczyszczoną z potoków, szeroką plażę, mewy śmieszki i mewy pospolite.
Kapliczka przy barze Przystań (arch. Bruno Wandtke)
Wskazałem dwie wyjątkowe wille-pałace dawnych krezusów Sopotu. Jedna to dzisiejsze Muzeum Sopotu - willa Claassena a druga to sopocki Malbork czyli willa Basnera. Obie posiadali bogacze, ale obaj ucierpieli w wyniku kryzysu gospodarczego. Jeden popełnił samobójstwo a drugi musiał wyprzedawać swoją wielką kolekcję zbiorów.
Skwer Kuracyjny w Sopocie z mola
A tu skwer z okien południowej części nowego Domu Zdrojowego
Prócz mola i historii związanych z rozwojem kurortu zależało mi by pokazać turystom trochę bocznych uliczek. Wybrałem najbardziej spektakularny fragment nieznanego Sopotu, czyli uliczkę Czyżewskiego oraz Obrońców Westerplatte z kładką pieszą nad (Wielkim Kanionem) wąwozem.
Ulica Czyżewskiego
Czerwone autobusy do Gdańska, niebieskie do Gdyni
Na koniec Kościół św. Jerzego (dawniej Zbawiciela) i spacer w kierunku Ratusza gdzie zakończyliśmy przy przystanku autobusowym. Zachęciłem jeszcze do odwiedzin naszych Sopoludków z nad Potoku Elizy za Ratuszem.
Trasa wycieczki-spaceru: https://link.locusmap.app/r/3iu7y3
This report was published via Actifit app (Android | iOS). Check out the original version here on actifit.io