Sopockie zakamarki
Góra Markowca w Rumi i jej nietypowa wieża widokowa
Rumia - prawie nikt nie zna Rumi. Tak szczerze to też znam ją dość słabo. Więcej razy przejeżdżałem przez nią niż w niej przebywałem. Tak ma większość ludzi z Trójmiasta i okolic. Nawet teraz komputer podkreśla mi odmienioną nazwę tego miasta jako błąd. Jakby nie wiedział o czym w ogóle piszę. Odsyłam do językoznawców, ale ostrzegam, że za podwójne "i" rumianie mogą się obrazić.
Ostatnio odwiedziliśmy Rumię, ale tak na prawdę nie byliśmy w centrum tego miasta. Tam byłem jedynie dwukrotnie. Centrum miasta to niska zabudowa nad rzeczką dziś nazywaną Zagórską Strugą. Spacerowałem tam lata temu i było ładnie i zielono.
Tym razem odwiedziliśmy nowy punkt widokowy z okolic Galerii Rumia. To Górka Markowca. Nazwa nie dawała mi spokoju - okazuje się, że pochodzi od dawnych właścicieli terenu Markowców.
Wcześniej byłem tam w 2013 i wtedy całość wyglądała tak:
Na górze można było znaleźć poniemieckie fortyfikacje:
Zdjęcie z jesieni 2013 roku
Dzisiaj miejsce wygląda dużo bardziej okazale:
Zabezpieczono dawne fortyfikacje, a dodatkowo powstał tu punkt widokowy z nietypową wieżą, która jest bardziej konstrukcją widokową ze ścianką wspinaczkową.
Widok mimo niekorzystnej pogodny zrobił na mnie duże wrażenie. Przede wszystkim zupełnie inna perspektywa. Z Pojezierza Kaszubskiego tym razem widzimy Pobrzeże Kaszubskie - tak inne od płaskich Żuław Wiślanych w Gdańsku. Zatokę Pucką (część Zatoki Gdańskiej) z tego miejsca widać było aż w 3 miejscach. Każdy ma (wiadomo!) kompas w kieszeni, także podaje odpowiednie kąty: około 35, 90 i 110 stopni (Rewa, Babie Doły, Gdynia).
Widać też zupełnie inne ukształtowanie terenu pokazujące prahistorię tego miejsca. W czasach zlodowaceń była to wielka rzeka (Pradolina Redy-Łeby) z pagórkiem u ujścia, który jest dużą obszarowo Kępą Oksywską.
Kępę Oksywską i dawną pradolinę świetnie widać na mapach hipsometrycznych geoportal.gov.pl. Większość zdjęć z tego wpisu to obszar między Rumią a Gdynią do znalezienia na tej mapie
Czas na zdjęcia z góry. Wysokość tego wzniesienia to 92 metry. Do tego dochodzi jeszcze wysokość wieży:
Tu chyba najciekawszy widok na północny wschód. Na horyzoncie ♫wielka korona gór♫ widać Zatokę Pucką w okolicach Rewy i dalej Mierzeję Helską. Na pierwszym planie miasto Rumia. Jej najstarsza część to to ten zielony pas po prawej stronie nad Zagórską Strugą. Ten pagórek to początek Kępy Oksywskiej i okolice wsi Kazimierz
Tu widok na wschód i południowy wschód. W oddali Gdynia z wyraźnie widocznym szarym, wysokim budynkiem Sea Tower, który jest nad samym morzem. Granica między Rumią a Gdynia przebiega przez widoczne między zabudowaniami tereny zielone
Tu zbliżenie:
Po lewej zielony pas Kępy Oksywskiej ciągnącej się od gdyńskiego Oksywia (za kominem elektrociepłowni) do wsi Kazimierz. Poniżej Rumia-Janowo, elektrociepłownia z kominem w Gdyni, dźwigi portu w Gdyni i zamglony Sea Towers. Na pierwszym planie zaraz za drzewami Galeria Rumia, która jest położona w dzielnicy Rumi - Zagórzu.
Jako, że Rumia ma kilka dzielnic to by je łatwiej ogarnąć myślę, że przyda się jakaś stara mapa. NA przykład z 1915. Przydają się one bo dzisiaj zabudowa ciągnie się kilometrami i nie widać bardzo wyraźnych różnic między Zagórzem, Szmeltą a Janowem. Natomiast na starych mapach mamy łąki, pola i te kilka wsi, które właśnie były zaczątkiem Rumi.
W pobliżu środka mapy (celownik) mamy Zagórze. Bardziej na prawo Janowo. Natomiast na północ mamy dawną, dużą wieś Rumia
Sto lat temu Rumia była dynamicznie rozwijającą się wsią. Na dzisiaj zabudowanych łąkach było tu także lotnisko, które później obsługiwało Gdynię. O tym mówi choćby przedwojenny przewodnik z 1939 roku:
Ostatnie zdanie odnosi się do kolejnego rozdziału, czyli Redy
Redę zobaczymy na kolejnym zdjęciu (widok na północ i północny-zachód):
Miasto Reda zaczyna się za halowymi budynkami handlowymi (Agata Meble/Decathlon/Auchan/Leroy Merlin) - te są jeszcze w Rumi. Na dawnych polach i łąkach płaskiej pradoliny powstają nowe osiedla Redy i ich biel już widać. W pobliżu dwóch wysokich, białych bloków w centrum zdjęcia znajduje się Aquapark z rekinami. Zabudowa Trójmiasta i Małego Trójmiasta (Wejherowo, Reda i Rumia) zlewa się w jeden organizm miejski i z tego miejsca można to zauważyć.
Dobre miejsce na spacer i wybieganie się. Zapraszam!
Blisko głównych dróg i stacji kolejowej.
Adres zobaczycie także na pinmapple.com