Z podziemi muzeum do Gdańska

To jeden z częściej wybieranych przez wycieczki programów zwiedzania Gdańska. Najpierw wizyta w Muzeum II Wojny Światowej a potem spacer po tym co najciekawsze w mieście. Trasa wydaje mi się ciekawa bo dużo w niej rzeki, deptaków, bram wodnych i uliczek blisko Motławy. Końcem zazwyczaj jest Długi Targ przy Neptunie. Wadą jest zmęczenie grupy i ogólne przytłoczenie po tym co zobaczyli w muzeum.

Dzisiaj tą trasą oprowadzałem dzieci i młodzież z Wrocławia. Z tego co widziałem to grupa była niestety zmęczona. Starałem się być zwięzły i nic nie przedłużać, natomiast nie wszędzie się da usiąść. Gdy człowiek jest zmęczony i głodny to ciężko mu zachwycać się wszystkim. Miałem natomiast chwilę by zrobić kilka zdjęć:

Zaczęliśmy od tego obiektu:

image.png
Muzeum II Wojny Światowej z 2017 roku. Studio Kwadrat, wystawa: pracownia Tempora

image.png
Grupa ogląda film "Oblężenie" Juliena Bryana. Ten Amerykanin jako jedyny z zagranicznych fotoreporterów dokumentował obronę Warszawy. Też możecie go obejrzeć m.in. tu

image.png
Gdy grupa oglądała film to poruszałem się w sali dotyczącej 17 września 1939 roku. Dramat Lwowa i Grodna

image.png
Sala 'militarna' z niezabytkową makietą bombowca Junkers 87

image.png
Koniec wystawy z podzielonym symbolicznie światem i jednym ekranem. Jednak obrazów świata nadal jest więcej i daleko nam do zatarcia dzielących nas granic

Z tego co usłyszałem od nauczycieli to ta sala zrobiła na nich wrażenie i nastroiła dość pesymistycznie. Z drugiej wizyta w muzeum umieszczonym 14 metrów pod ziemią kończy się wyjściem do światła przyszłości. W korytarzu głównym to światło przyszłości też daje nam nadzieję na lepsze jutro.

Zwiedzanie kontynuowaliśmy w słonecznym jesiennym Gdańsku. Ostre słońce zmuszało do ciągłego zakładania i zdejmowania czapki. Utrudniało też podziwianie południowych pierzei :)

image.png
Ważny fragment Gdańska do 1455 roku. Tu znajdował się zamek krzyżacki, który gdańszczanie w czasie wojny trzynastoletniej rozebrali. Tym samym wzmocniła się znacznie rola Głównego i Starego Miasta. Brak zamku jest też elementem łączącym Gdańsk i Wrocław z którego pochodzili dzisiejsi turyści

image.png
Mariacka w Gdańsku a dalej Bazylika Mariacka z ludźmi na wieży

image.png
Wielka Zbrojownia na krańcu ulicy Piwnej

image.png
Ulica Długa

image.png

Po wycieczce organizowałem i dowiadywałem się rzeczy potrzebnych do wycieczki za 2 tygodnie. Odwiedziłem m.in. Halę Targową z 1898 roku, która ma się w najbliższym czasie stać kolejnym foodhall'em czyli strefą gastronomiczną. Na dole widać odkrywkę archeologiczną po dawnym klasztorze dominikańskim. Zresztą obok mamy ciekawe muzeum - Piwnica Romańska.